Povinné zmluvné poistenie

Auto s povinným zmluvným poistenímJednou z najčastejšie skloňovaných povinností okrem platenia daní je určite aj povinné zmluvné poistenie. Počuť o ňom z televízie, z rádia, jednotlivé ponuky vidíte v tlači či na bilboardoch. To, ktoré by bolo pre vás to najlepšie sa však dozviete len tak, že si dáte vypracovať konkrétnu ponuku. Neoplatí sa vždy veriť tomu, kto vám povie, že má to najlacnejšie pre vás, pokiaľ si to neoveríte. Ceny si môžete ľahko a rýchlo overiť pomocou porovnania ponúk. Ako to celé funguje, sa dozviete v rámci článku, ktorý vám túto povinnosť predstaví bližšie.

Začnime však predstavením toho, na aké vozidlá sa povinné zmluvné poistenie aplikuje. Jeho predmetom totiž nie je len osobný automobil, ale aj väčšie či menšie dopravné prostriedky, motorovej či nemotorovej povahy. Ako auto, tak aj motocykel, skúter, autobus, dodávka, prívesný vozík, kamión atď. tvoria súčasť tohto zákona. Okrem iného sa táto povinnosť netýka len vozidiel s EČV, ale aj bez neho, akými sú rôzne pracovné či poľnohospodárske stroje, vysokozdvižné vozíky atď. Vo všeobecnosti by sme mohli zhrnúť nasledovné. Ak máte doma vozidlo, ktoré na svoju prevádzku potrebuje technický preukaz, potom by ste sa mali postarať aj o jeho poistenie.

Ktorú poisťovňu?

Našťastie, súčasný slovensky trh sa poisťovňami len tak hemží. Väčšinou už neponúkajú len jeden produkt, ale hneď niekoľko. To isté sa týka povinného zmluvného poistenia, ktoré je dostupné v desiatkach poisťovniach s rôznym poistným krytím. Medzi najznámejšie poisťovne patria:

  • Kooperativa,
  • Allianz,
  • Axa,
  • Komunálna poisťovňa,
  • Onlia,
  • Wüstenrot,
  • Generali,
  • Genertel atď.

To, akú poisťovňu si vyberiete, závisí jedine od vás. Nikto by vám nemal nanútiť to či ono. Zvoliť si môžete buď podľa popularity poisťovne, spokojnosti zákazníkov, poskytovaného poistného krytia či podľa ceny. Práve cena povinného zmluvného poistenia je to, čo u poisťovateľov zavažuje najviac.

Osobne alebo online?

Veľkým pozitívom technického progresu je aj to, že sa už z práce nemusíte ponáhľať do pobočky poisťovne, ktorá už možno medzičasom aj tak zatvorila. Vďaka online pripojeniu môžete získať to najlepšie povinné zmluvné poistenie aj z domu, a to s minimálnou stratou. Našťastie nielen časovou, ale aj finančnou. Už sa nemusíte s nikým osobne stretávať a obetovať hodiny času len na to, aby ste si urobili ako taký prieskum. Online si svoje možnosti zistíte rýchlo a bez zbytočného ovplyvňovania pracovníkov. Každý má predsa vlastný rozum a vie sa rozhodnúť, ktoré by bolo naozaj to najvýhodnejšie.

Rýchly prieskum ponúk už aj z domu

Hustá premávka na diaľniciV predchádzajúcom odseku sme čo to načrtli o tom, že zisťovanie viacerých ponúk osobne je zbytočne zdĺhavé. Kompletnú ponuku na vaše vozidlo si viete urobiť aj z domu, a to v priebehu 10 minút. Predsa len, trošku úsilia do toho budete musieť vložiť. Nebude to však nič komplikované. Poradíme vám, aby ste si nachystali technický preukaz vozidla, ktoré plánujete poistiť a takisto váš vodičský preukaz. Na základe týchto dokumentov získate presné porovnanie cenových ponúk z rôznych poisťovní.

Nemusíte sa báť, že formulár na hore uvedenej stránke od vás bude požadovať veľmi osobné informácie. Ak sa s niečím takým stretnete, pravdepodobne to nebude veľmi seriózne. Keďže je daný výpočet bezplatný a nezáväzný, nie je dôvod, aby od vás niekto požadoval príliš osobné údaje. Tie by sa požadovali až vtedy, keby ste si z porovnania ponúk chceli nejaké to najlepšie povinné zmluvné poistenie vybrať. Vaše možnosti sa vám zobrazia až po tom, čo všetky potrebné údaje v danom formulári riadne vypíšete a odošlete. Vygenerovanie výsledkov trvá len niekoľko sekúnd. A potom si už môžete jednotlivé ponuky naštudovať. Čierne na bielom uvidíte, že jedna od druhej sa v značnej miere líšia. Cenové rozdiely môžu predstavovať až 300 eur!

Pokiaľ vám porovnanie pri výbere to najlepšieho / najlacnejšieho PZP  pomohla, ostáva vám už len oňho požiadať. Na vami vybranú ponuku si kliknite. Teraz však bude potrebné, aby ste zadali vaše konkrétnejšie údaje. Napr. meno, priezvisko, adresa či mail. Po tomto vám spätne bude na mail odoslaná dočasná biela karta, zmluva a údaje na zaplatenie faktúry. Kartu si nezabudnite vytlačiť a nosiť, ak využívate vozidlo, ináč vám hrozia vysoké pokuty (viac o tom nižšie). Hneď ako zaplatíte faktúru, vám poisťovňa zašle originál bielu a zelenú kartu. Tie budú platné na takú dobu, na akú ste PZP uzatvorili.

Sankcie tak ľahko nerozdýchate

Vyššie sme už naznačili, že neplatná biela karta resp. jej úplná absencia, má za následok to, že môžete byť pokutovaný. Pokiaľ ale plánujete risknúť jazdu bez platného povinného zmluvného poistenia, chceli by sme vás upozorniť práve na vysoké sankcionovanie. Jednorazová pokuta policajnými zložkami by vás mohla vyjsť aj na 300 eur. Vyššie zákonné orgány však majú aj vyššiu sankciu, okolo 3 330 eur. Ak vás pri jazde „načierno“ nechytili, nemali by ste sa predčasne tešiť. Posledná zmienená sankcia vás môže dostihnúť aj 2 roky po tom, čo ste jazdili bez PZP.

Ak s nepoisteným vozidlom spôsobíte dopravnú nehodu, všetky škody budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka. K tomu si prirátajte vyššie zmienené sankcie a ujmu spôsobenú na zdraví. Vtedy sa sankcie môžu pohybovať až v niekoľkých miliónoch, nehovoriac o vašej následnej psychickej ujme a finančnom krachu. Preto si vždy predtým, ako pôjdete jazdiť bez platného poistenia, uvedomte tieto fakty. Porovnanie online vám ukáže to najvýhodnejšie a v priebehu niekoľkých minút nadobudne riadnu platnosť. Myslíte na to.

Povinné zmluvné poistenie je pomerne zložitá téma, o ktorej viac sa môžete dočítať aj v tomto článku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *